Menu

Fałszerstwa znaczka nr 1 (budynek obozowy) obóz VII A – Murnau

Fałszerstwa znaczka nr 1 (budynek obozowy) obóz VII A – Murnau

W tym artykule chciał bym przedstawić fałszerstwa znaczka nr 1 z obozu VII A – Murnau. Jest to znaczek popularnie znany jako „budynek obozowy” lub „cebulka”. Ta ostatnia nazwa ma związek z wieżą zegarową zakończoną kopułą  w kształcie cebuli na rysunku waloru. Oryginalny znaczek był drukowany na różnych rodzajach papieru; cienkim, średnim i grubym. Występuje jako ząbkowany i nieząbkowany. Katalog rozróżnia dwa kolory szary i czarny, co związane jest z ilością oleju lnianego dodanego do farby drukarskiej. Jak zwykle przy znaczkach  z tego obozu występuje wiele odcieni koloru jak i dużo różnych rodzajów papieru. Nadmienię też że zostały wykonane nowodruki z oryginalnej matrycy, a w późniejszym czasie nadużycia oryginalnej formy. Jeśli chodzi o znaczki drukowane z oryginalnej formy jest wiele niejasności. Nawet eksperci często mają problemy z ustaleniem autentyczności waloru. Ale nie na tym chciał bym się skupić. Pokarzę trzy rodzaje fałszerstw całkowitych tego znaczka. Różnią się one szczegółami rysunku. Drukowane są też na różnych rodzajach papieru, często zbliżonych do oryginalnych. Fałszerstwo oznaczone jako Fals F 1 (59 r.), jest opisane w katalogu Józefa Machowskiego. Fałszerstwo drugie Fals F2, bardzo podobne do poprzedniego fałszerstwa (F1). W szczególności krojem liter i ogólnym wyglądem rysunku. Moim zdaniem bardzo możliwy retusz matrycy znaczka Fals F1 (59 r.) Fałszerstwo trzecie Fals F3, pochodzenie nie znane. Oto zdjęcia znaczków, a każdy z Państwa niech odnajdzie szczegóły, które pomogą mu odróżnić poszczególne rodzaje falsyfikatów od siebie i oryginału. Jeżeli będzie potrzeba, to opiszę kryteria którymi sam się kieruję.

fałszerstwo nr 1 Murnau

Dwa pierwsze znaczki:  nr1,2 kasowane w pierwszy rzędzie, to oryginalna matryca. Znaczek nr 3 czarny w pierwszej linij i znaczki w pasku w drugim rzędzie nr 4,5,6, to jeden rodzaj fałszerstwa oznaczone jako Fals F1 (59 r.), ale na dwóch różnych rodzajach papieru. Dwa znaczki w trzecim rzędzie nr 7 i 8 to drugi rodzaj fałszerstwa Fals3, ale w dwóch różnych kolorach i na dwóch rodzajach papieru. Znaczek nr 9 w trzecim rzędzie to trzecie fałszerstwo Fals F2. Wszystkie fałszerstwa występują na różnych papierach: cienkich, średnich i grubych,w kolorze białym i szarym. Kolor znaczków jak widać na zdjęciu, to różne odcienie szarości i czerni.

img063

Org                                                 Fals F1 (59 r.)                                   Fals F2                                   Fals F3

W przypadku posiadania innych rodzajów fałszerstw proszę o kontakt.

Maciek Luberda

Literatura:

Józef Machowski-„Katalog Poczty Obozowej”, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne Kraków.

Katalog Polskich Znaków Pocztowych, Fischer, 2010 r.

1 komentarz

  1. Poczty obozowe Murnał to studnia bez dna. Mnóstwo odmian papierów, kolorów, no i do tego jeszcze fałszerstwa. Jak się w tym połapać?

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.